ReutersReuters

Waluty regionu bez większych zmian, uwaga zwrócona na nową administrację Trumpa

We wtorek waluty Europy Środkowej pozostawały pod wpływem umacniającego się dolara, a inwestorzy czekali na sygnały, w jaki sposób prezydent-elekt Donald Trump będzie wdrażał swój program polityczny.

Od ubiegłotygodniowego zwycięstwa Trumpa waluty rynków wschodzących znalazły się pod presją na skutek drożejącego dolara, który zyskiwał w związku z oczekiwaniami, iż polityka taryfowa i imigracyjna nowej administracji może spowodować przyspieszenie inflacji, ograniczając obniżki stóp w USA.

"Myślę, że handel związany z (Donaldem) Trumpem wraca, dolar jest mocniejszy (...) więc jest presja na waluty rynków wschodzących" - powiedział jeden z warszawskich dealerów walutowych.

Kurs czeskiej korony EURCZK oscylował wokół poziomu 25,345 za euro, podczas gdy złoty EURPLN zyskiwał 0,10% do 4,356 za euro.

Analitycy nie spodziewają się jednak, że na rynkach walutowych spokój zagości na trwałe.

"Należy spodziewać się kontynuacji podwyższonej zmienności kursu walutowego, a dynamika będzie determinowana między innymi przez wszelkie oświadczenia i sygnały ze strony D. Trumpa i/lub jego współpracowników, a następnie przez decyzje nowej administracji w sprawie realizacji obietnic wyborczych i kluczowych kierunków polityki" – napisali w komentarzu analitycy Santander Bank Polska.

Węgierski forint EURHUF, najgorzej radząca sobie waluta regionu w tym roku, umacniał się o 0,10% do 410,0 za euro, podczas gdy w ubiegłym tygodniu jego kurs znajdował się na najniższym poziomie od grudnia 2022 roku.

Osłabienie forinta było jednym z czynników, które przyczyniły się do tego, iż węgierski bank centralny w październiku wstrzymał się z cięciem stóp procentowych.

Według opublikowanych we wtorek danych w październiku inflacja na Węgrzech wzrosła ponownie powyżej celu banku centralnego, co zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

"Szybkie osłabienie forinta, zwiększona zmienność i pogorszenie apetytu na ryzyko sprawiają, że bank centralny może nadal zachowywać ostrożność" - napisali w komentarzu analitycy Erste Bank.

"Oczekujemy, że stopa bazowa pozostanie niezmieniona na poziomie 6,5% na kolejnym posiedzeniu 19 listopada" - dodali.

Kur rumuńskiej lei EURRON nie ulegał większym zmianom, pozostając w okolicach 4,9765 za euro.

Đăng nhập hoặc tạo tài khoản miễn phí trọn đời để đọc tin tức này

Thêm tin tức từ Reuters

Thêm tin tức