Dziś przedstawię swój pomysł na PKO BP. Jednak zanim zajmiemy się samą spółką, warto spojrzeć na sam indeks WIG Banki.
Indeks bankowy
Banki przez ostatni okres nie cieszyły się popularnością, wśród inwestorów. Na początku kwietnia pojawiły się głosy dotyczące możliwych problemów związanych z coraz wyższym oprocentowaniem kredytów hipotecznych w związku z wysokimi stopami procentowymi, a tym samym rosnącym WIBOR. Dodatkowo banki odczuły presję na podnoszenie oprocentowania lokat. W efekcie inwestorzy zaczęli wyceniać ryzyko związane z inwestycją w ten sektor. Pierwszym sygnałem były wyniki Alior Banku, który po podaniu danych za IQ2022 pokazał mniej niż zakładał konsensus co w efekcie doprowadziło do przeceny o blisko 40% w stosunku do notowań z 22.04.2022. Alior pociągnął za sobą branże doprowadzając do sporej przeceny.
Wykres 1. Notowania Alior Bank
W tle pojawiły się również glosy dotyczące wsparcia kredytobiorców, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wyniki banków, ale ostatecznie okazało się, że nie będą one tak ciężkie dla tego sektora. Kolejne banki podawały też wyniki lepsze od oczekiwań lub mocno zbliżone do konsensusu. To sprawiło, że powoli indeks WIG.Banki rozpoczął odbudowywanie swojej wartości.
Wykres 2. Indeks Wig.Banki | Interwał dzienny
Od 12 maja można zauważyć zmianę nastrojów i powolne ruszanie na północ. Nadal jednak należy zauważyć, że mamy kanał spadkowy i ten kanał jest ciągle w grze, a tak naprawdę mamy tylko odbicie. Celem zaś jest środek owego kanału na poziomie 6.600-6.800 pkt. Teraz do pokonania mamy opór na 6.250 pkt, który jednak nie powinien stanowić większego problemu dla inwestorów.
Wykres 3. Interwał dzienny
PKO BP Na początek warto podsumować wyniki za I kwartał 2022 Zysk netto wzrósł 20 proc. rdr i 18 proc. kdk. Wynik na działalności bankowej grupy PKO BP wzrósł w stosunku do 2021 roku o 25 proc., a kwartał do kwartału o 14 proc. do 4.504 mln zł. Praktycznie w każdej dziedzinie spółka odnotowała poprawę (jednocześnie koszty wzrosły o 12% co jest też uzasadnione podwyżkami w sektorze choćby w związku z inflacją). W każdym razie bank pokazał bardzo dobre wyniki i inwestorzy postanowili przychylniej spojrzeć ponownie na PKO BP.
Analiza Techniczna
W dniu 23.05 kurs PKO urósł podobnie jak cały sektor, jednak to PKO było prawdziwą gwiazdą rosnąć o 5,5% zatrzymując się na 32zł
Wykres 4. Interwał dzienny
Poziom ten jest dość istotnym oporem, jednak to 35zł jest głównym celem dla inwestorów to tutaj rozegra się zestawienie popytu z podażą co wynika choćby z profilu wolumenu. Jeśli kurs przebije poziom 35zł to możemy założyć, że w krótkim terminie będzie szansa na retest 40zł co byłoby górną krawędzią kanału spadkowego.
Wykres 5. Interwał dzienny | kanał spadkowy
Tu jednak większość wzrostów może ulec wygaszeniu i w efekcie może dojść do cofnięcia kursu w kierunku 35-32zł. Na wykresie nr 5 dodałem narzędzie „Supertrend” jeśli zostanie wybity poziom 33,2zł na zamknięciu to można założyć, że mamy potwierdzenie ruchu w kierunku 35 i dalej 40zł. Nakładając zniesienia Fibonacciego również potwierdza się opór w okolicach 33,2-33,4zł oraz 35zł (50% Fibo).
W mojej ocenie poziom 35zł wydaje się być dobrym poziomem do ustawienia pierwszego alertu, a kolejny w okolicach 40zł Negacją scenariusza wzrostowego będzie odbicie od 33zł i powrót w kierunku dolnej krawędzi kanału spadkowego tj. na poziom 27zł
Thông tin và ấn phẩm không có nghĩa là và không cấu thành, tài chính, đầu tư, kinh doanh, hoặc các loại lời khuyên hoặc khuyến nghị khác được cung cấp hoặc xác nhận bởi TradingView. Đọc thêm trong Điều khoản sử dụng.