WIG20 został w październiku i listopadzie ogłoszony najgorszym indeksem świata. Nie ma się co dziwić ponieważ indeks przez wiele tygodni i miesięcy powoli osuwał się w dół z poziomu 2.477 pkt w październiku 2021 roku do 1.338 pkt w październiku 2022 roku.
Wykres 1. Interwał dzienny | spadki WIG20
Inwestorzy wręcz liczyli serie spadkowych sesji odliczając kolejne rekordy. Dochodziło wręcz do sytuacji kiedy poszczególne poziomy przyrównywano do historycznych dat polski jak choćby słynny poziom 1410 czyli rok bitwy pod Grunwaldem. I kiedy już zakładano kolejne poziomy WIG20 odbił dokładnie rok po szczycie z 13.10.2021 roku w dniu 13.10.2022 doszło do odbicia wskazując podwójne dno na poziomie 1.350 pkt W efekcie w ciągu 3 miesięcy indeks odbudował się o blisko 45% wracając na poziom 1.900 pkt
Wykres 2. Interwał dzienny | wzrost od 13.10.2022
Technicznie mamy formację V która jest wskazuje na odwrócenie trendu, ale nie przesądza o końcu spadków. Najważniejszy bowiem punkt to pozom 2.000 pkt którego pokonanie dla WIG20 będzie bardzo trudne, zwłaszcza gdy spojrzymy pod kątem wzrostów w ostatnich trzech miesiącach. A na korektę oczekuje wielu inwestorów.
Wykres 3. Interwał dzienny | Formacja V
Co ciekawe po wyjściu z kanału spadkowego nie doszło nawet do testowania górnej krawędzi tego kanału od góry. Indeks wyrwał się z oporu i dosłownie poszybował w okolice 1.900 pkt Wykres 4. Interwał dzienny | Kanał spadkowy
Jeśli nałożymy na wykres Zniesienia Fibonacciego liczone od szczytu z października 2021 do dołka w październiku 2022 to mamy wyraźny poziom 50% Fibonacciego fali spadkowej na 1.906 pkt i kurs aktualnie broni się na tym poziomie. Dlatego można by założyć, że kurs będzie jakiś czas oscylował wokół tego poziomu jednak w przypadku korekty można by się spodziewać zejścia w okolice nawet 1.730-1.770 pkt. i dopiero na tym poziomie można by szukać poziomu do odbicia w górę.
Patrząc na oscylatory w interwale miesięcznym to widać, że indeks jest mocno wychłodzony i w przeciągu kilku miesięcy można liczyć na wzrosty Wykres 6. Interwał miesięczny | RSI|RSX|MACD
MACD jest tuż przed przecięciem na „buy” a RSI na poziomie 50,9 co wskazuje na popyt.
Jednak Interwał tygodniowy wyraźnie wskazuje na wygrzanie indeksu Wykres 7. Interwał tygodniowy | RSI|RSX|MACD
Podobnie jak oscylatory na interwale dziennym, które już rozpoczęły małą korektę. Co zwłaszcza widać na RSI, które powoli opada.
Wykres 8. Interwał dzienny | RSI|RSX|MACD
Warto też dodać, że na wykresie mamy lukę spadkową z kwietnia 2022 na poziomie 1.970 pkt która może zostać domknięta w najbliższym czasie, a w efekcie jest szansa nawet na test poziomu 2.000 pkt co pewnością zostanie przywitane w postaci realizacji zysków.
Wykres 9. Interwał dzienny | luka spadkowa
W przypadku GPW dochodzi ryzyko geopolityczne i napięcie związane z wojną na Ukrainie. Inwestorzy powinni mieć w głowie zbliżającą się datę 24 lutego kiedy to minie rok ataku Rosji na Ukrainę i może być nerwowo w okolicach tej daty. Dlatego ostrożności nigdy za wiele i warto mieć na uwadze ewentualną korektę.
Korekta jednak przyjdzie dopiero wtedy gdy nikt się jej nie będzie spodziewać, a wielu inwestorów już przy poziomie 1.800 pkt otwierało shorty na indeks zamykając je kilkanaście punktów wyżej. W mojej ocenie ewentualna korekta powinna poruszać się w okolicach 1.820-1950 pkt, ale z zaznaczeniem, że poziom 2.000 jest bardzo realny do testowania. Aktualnie n wykresie mamy tzw. "Efekt stycznia" kiedy to wielu inwestorów dokonuje wpłaty na rachunki IKE/IKZE i dokonuje zakupu akcji. Styczeń ogólnie jest dobrym miesiącem dla WIG20 ponieważ już od połowy grudnia poprzedzającego roku indeks rósł zawsze mocno aż do końcówki pierwszego miesiąca nowego roku, gdzie dochodziło do korekty. Jednak w 2017 roku indeks po silnych spadkach w 2016 roku odbił również w październiku i aż do końca 2017 roku indeks charakteryzował się mocnymi wzrostami.
Wykres 10. Interwał dzienny | 2017 vs. 2023
Dlatego ewentualna korekta ostatecznie może nie być zbyt głęboka. A oscylatory na wykresach miesięcznych potwierdzałyby taki scenariusz. Tak więc podsumowując najbliższe sesje mogą przynieść spodziewaną korektę. Korekta ta może zostać wzmocniona przez napięcia za wschodnią granicą Polski jednak w dłuższej perspektywie jeśli nie dojdzie do znaczących eskalacji to GPW ma szansę na mocniejsze wzrosty.
Warto też mieć na uwadze, że średnia EMA200 jest dzisiaj na poziomie 1.750 pkt a kolejne sesje mogą doprowadzić kurs na poziom 1.774 pkt co byłoby ostatnim punktem wsparcia dla całego indeksu, a przebicie tego poziomu oznaczałoby powrót silnych spadków na całym WIG20
Thông tin và ấn phẩm không có nghĩa là và không cấu thành, tài chính, đầu tư, kinh doanh, hoặc các loại lời khuyên hoặc khuyến nghị khác được cung cấp hoặc xác nhận bởi TradingView. Đọc thêm trong Điều khoản sử dụng.