Pandemia spowodowała, że dolar umocnił się, pomimo bardzo niskich stóp procentowych. Był moment kiedy osłabiał się i to było na samym początku, aż do stycznia 2021. Następnie do czerwca konsolidacja, a później tylko góra.

Dlaczego USD umacniało się, nawet gdy stopy wynosiły około 0%?
Kryzys ma to do siebie, że umacnia dolara, ponieważ wszystkie międzynarodowe płatności i rozliczenia odbywają się właśnie w tej walucie. Dodatkowo większość pożyczek, które państwa zaciągają, pochodzi z USA.
Innymi słowy: zapotrzebowanie, popyt na USD było tak wysokie, że niektórzy zaczęli zastanawiać się w 2021 r., czy nie zabraknie tej waluty… Z tego też powodu FED mógł ‘dodrukować’ 9-13 bilionów dolarów, a cena i tak szła w górę.

Coś się kończy, coś zaczyna.
Na domiar złego dla wszystkich państw, które w chaosie zaciągają ogromne pożyczki w USD, FED w marcu 2022 postanowił, rozpocząć podnoszenie stóp procentowych, ponieważ inflacja w USA zaczęła iść w górę.
Oczywiście temat inflacji jest grubszy niż tylko ogromny dodruk. W 2022 r. w lutym Rosja zaatakowała Ukrainę, rozpoczynając wojnę, która trwa do dzisiaj. Konflikty lubi ropa, która poszybowała na prawie 130$ za baryłkę. To spowodowało podniesienie cen paliw, a następnie cen prawie każdego produktu w sklepach.
W lutym świat zapomniał o pandemii.

Późne 70 i wczesne 80.
Cała ta sytuacja jest bardzo podobna do późnych lat 70, kiedy to odbywała się Irańska Rewolucja, która wprowadziła zamęt na rynku ropy. Amerykańska ropa wtedy osiągnęła prawie 40$ za baryłkę. W tamtym też czasie, dzięki tej sytuacji oraz wojnie irańsko-irackiej i I wojnie w zatoce perskiej w latach 90, Sowieci stali się numerem 1 w produkcji ropy na świecie.
To wszystko spowodowało, że inflacja w 1980 r. w USA wynosiła blisko 15%, a stopy procentowe zostały podniesione do 20%.

Ropa większym problemem niż ‘dodruk’.
Przedłużający się konflikt na Ukrainie, sankcje na Rosję, wciąż zdestabilizowany bliski wschód – protesty w Iranie, Talibowie w Afganistanie – oraz OPEC próbujący obciąć dziennie wydobycie ropy, żeby podbić cenę ponad 100$ za baryłkę… Jest tak dużo argumentów, żeby ropa rosła w średnim terminie i tylko USA walcząca z tym aktywnie, poprzez wpuszczanie swoich rezerw na rynek.
To może być główny powód dla dwucyfrowej inflacji i wysokich stóp procentowych w USA.

FED pod murem.
Wysokie stopy i niska inflacja to lepsze rozwiązanie krótkoterminowo, niż za niskie stopy i stagflacja/wysoka inflacja. A jednak przebijają się głosy, żeby zatrzymać podnoszenie stóp procentowych, ponieważ grozi to recesją – i tak będzie, nieważne jakby chcieli się bronić – i zatrzymaniem popytu. Ale przecież o to chodzi; ludzie mają przestać maniakalnie konsumować i zaciągać pożyczki konsumpcyjne, żeby obniżyć popyt i pomóc zwalczyć szybciej inflację. Uważam, że FED na czele z Powellem, są tego świadomi dlatego nie odpuszczą, dopóki inflacja nie osiągnie 2%.


Długoterminowy spokój.
Gdy Inflacja znacząco zacznie spadać, FED rozpocznie obniżanie stóp, a to dlatego, że Powell mocno patrzy w stronę kryzysu z lat 80 i postępowania Paula Volckera. Jednym ze scenariuszów, który biorę pod uwagę, jest: RECESJA → Inflacja zaczyna spadać → Obniżanie stóp procentowych → 2024-2025 gospodarki wstają na nogi i rozpoczyna się nowa hossa. To jest moje długoterminowe spojrzenie. W tym czasie nie spodziewałbym się dużego osłabienia USD, ponieważ będzie wspierany przez wysokie stopy procentowe, wciąż duży popyt i gdy inflacja zacznie spadać, też będzie podpierać tę walutę. Osłabienia spodziewałbym się zaraz po zakończeniu recesji. Tak było przy recesji z lat 80, 2000 i 2007.

ảnh chụp nhanh

Niepewna, krótkoterminowa przyszłość.
Aktualnie nie wiem, czego spodziewać się po inflacji w USA – 10 listopada kolejny odczyt CPI. Jeśli teraz zacznie spadać, to wzrośnie prawdopodobieństwo na to, że w grudniu FED podniesie o 50 pp., a nie o 75 pp. stopy procentowe. USD chwilowo osłabi się, ale przeszkadzać będzie ropa, która każdego dnia jest coraz bliżej 100$ za baryłkę i jeśli przekroczy ten poziom, to kolejne odczyty CPI mogą być wyższe.

Scenariusze.
10 listopada:
  • Inflacja w dół → USD INDEX w dół → Indeksy USA (SP, NQ, DJ itd.) góra → Metale szlachetne góra. Weryfikacja przy następnym odczycie w grudniu.
  • Inflacja utrzymana lub w górę → USD INDEX w górę → Indeksy USA w dół (Sell Off) → Metale szlachetne w dół.

Na ten moment, technicznie, krótkoterminowo USD INDEX daje sygnał do spadku, ale bardzo słaby, więc nie jestem nastawiony w żadną stronę i biorę każdy scenariusz z takim samym prawdopodobieństwem.

ảnh chụp nhanh
Możliwe scenariusze na najbliższe tygodnie, ale wiem, że są jeszcze poziomy niżej (102), które mogą zostać dotknięte, jeśli inflacja teraz spadnie.

P.S.
Bezrobocie zaczęło rosnąć w USA, co jest pierwszą oznaką, że podnoszenie stóp procentowych zaczyna działać.
80sanalisisChart PatternsFundamental Analysisfundamental-analysisrecessionTechnical AnalysisTrend AnalysisUSDusdindex

JOIN:
👉👉👉👉👉 discord.gg/PbPRA8Srvq 👈👈👈👈👈

Go and check our YouTube!

GLOBAL: youtube.com/@manticoreinvestments

POLAND: youtube.com/@manticoreinvestmentspolska
Ngoài ra, trên:

Thông báo miễn trừ trách nhiệm